Osocze bogatopłytkowe PRP:

Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Platelet Rich Plasma) to zabieg mezoterapii igłowej. Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest w pełni biokompatybilnym preparatem, otrzymywanym z własnej krwi, poprzez jej pobranie, a następnie odwirowanie w specjalnym urządzeniu. Podczas wirowania oddziela się osocze i płytki krwi od pozostałych (cięższych) elementów morfotycznych.

Osocze bogatopłytkowe zawiera w swoim składzie czynniki wzrostu, które posiadają dobroczynne właściwości. Nie tylko stymulują one fibroblasty i komórki macierzyste do produkcji kolagenu i elastyny, ale także odpowiadają za lepsze jakościowo połączenia międzykomórkowe i poprawę mikrokrążenia. Ponadto, z racji autologicznego pochodzenia osocza, nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej w przypadku jego stosowania.

Fibryna bogatopłytkowa (iPRF):

Osocze zawiera wiele czynników koniecznych do przeżycia komórek, takich jak substancje odżywcze, witaminy, hormony, elektrolity i białka. Do białek osocza należą między innymi cząsteczki niezbędne do procesu krzepnięcia i tworzenia polimeru fibrynowego, który w naturalnych warunkach stanowi rusztowanie dla migracji, różnicowania i proliferacji komórek. Wytworzona z osocza pacjenta autologiczna iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa (injectable Platelet Rich Fibrin) to trójwymiarowa sieć, w której przestrzeniach umiejscowione są duże ilości nieaktywowanych, funkcjonalnych płytek krwi, krwinki białe oraz mezenchymalne komórki macierzyste. Wszystkie te elementy tworzą strukturę typu matrix, która po podaniu przez długi czas stymuluje płytki krwi do uwalniania czynników wzrostu i substancji biologicznie czynnych oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca iniekcji preparatu. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek.

W metodzie z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego płyki krwi bardzo szybko uwalniają duże ilości czynników wzrostu. W przypadku fibryny proces ten rozciągnięty jest w czasie, a stymulacja przez trwa dłużej, dzięki czemu uzyskuje się dużo silniejsze efekty regenerujące.

Jak wygląda zabieg?

  1. Znieczulenie okolic objętych zabiegiem
  2. Pobranie niewielkiej ilości krwi pacjenta
  3. Odseparowanie osocza bogatopłytkowego poprzez odwirowanie w specjalnym urządzeniu
  4. Iniekcja osocza techniką mezoterapii lub liniowo

Przy iniekcji osoczem bogatopłytkowym (PRP) lub fibryną (iPRF) wykorzystuje się technikę mezoterapii lub metodę kaniulową (liniowe podawanie preparatu). Drugi ze wspomnianych sposobów wprowadzenia osocza wiąże się z mniejszą ilością wkłuć i zapewnia większy komfort podczas zabiegu. Dzięki temu regeneracja skóry przebiega szybciej, jak również zmniejsza się ryzyko wystąpienia ewentualnych siniaków.

Częstotliwość oraz liczba zabiegów są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wieku biologicznego skóry. Przeważnie przeprowadza się serię 3-4 zabiegów, wykonywanych w odstępach 2 tygodnie – 1 miesiąca.
Do zabiegu nie trzeba przystępować na czczo. W przypadku osocza wprowadzanego w okolicach skóry głowy, bezpośrednio przed wizytą trzeba w domu umyć i wysuszyć włosy. Co więcej, niewskazane jest wtedy stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów.