Leczenie nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej polega na ostrzyknięciu gruczołów potowych znajdujących się m.in. w okolicach pach, dłoni, czy stóp. Podanie toksyny botulinowej we wskazanym obszarze skutkuje zahamowaniem przekaźnictwa nerwowego, co prowadzi do zahamowania wydzielania potu przez gruczoły. Toksynę botulinową można również w niektórych przypadkach zastosować do iniekcji w okolicy skóry głowy, aby zredukować nadmierne pocenie w tym obszarze. Toksynę botulinową tak naprawdę można zastosować w każdym miejscu, w którym dochodzi do wzmożonego wydzielania potu.

Przebieg zabiegu:

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem konsultację i wywiad medyczny. Jeżeli nie występują przeciwwskazania do zabiegu, lekarz wykonuje iniekcję w obszarze nadmiernego wydzielania się potu. Toksynę botulinową podaje się punktowo w niewielkich dawkach, a cały zabieg trwa ok. 20 min.

Efekty zabiegu pojawiają się w okresie 3-10 dni od iniekcji i utrzymują się od 6 do 8 miesięcy. Zabieg najlepiej powtarzać systematycznie ponieważ czas działania jak również odstępy między kolejnymi zabiegami wydłużają się. Po upływie czasu działania preparatu gruczoły potowe znów zaczną „działać” i wydzielać pot.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie w miejscu iniekcji ale objawy znikną do ok. 1 godziny.