Hialuronidaza to enzym, który katalizuje (czyli wywołuje zmiany i przyspiesza) usuwanie kwasu hialuronowego. Hialuronidaza endogenna (czyli pochodząca z wewnątrz) występuje u każdego człowieka w niektórych komórkach naszego organizmu i ciągle podlega procesom wytwarzania i niszczenia. Nasza własna hialuronidaza – w takiej ilości, w jakiej ją produkujemy, nie poradziłaby sobie jednak z szybkim rozpuszczeniem usieciowanego kwasu hialuronowego, takiego, jaki jest stosowany w wypełniaczach.

Zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego przy użyciu hialuronidazy powinien być wykonany przez doświadczonego lekarza ponieważ nieumiejętnie zastosowanie hialuronidazy niesie za sobą ryzyko szeregu powikłań. Pacjent zgłaszający się do naszego lekarza na zabieg powinien posiadać wiedzę, jaki preparat na bazie kwasu hialuronowego był zastosowany przy zabiegu oraz w jakiej ilości. Jak przebiega zabieg? Lekarz za pomocą cienkiej igły podaje hialuronidazę (w odpowiednio dobranej ilości) w miejsce, w którym ma rozpuścić kwas hialuronowy. Mogą pojawić się siaki i delikatny obrzęk tak jak w przypadku każdej innej iniekcji. W większości przypadków efekty pojawiają się od razu ale należy zwrócić uwagę, że hialuronidaza działa do ok. 72 godzin po podaniu więc pełne efekty można ocenić po kilku dniach. W niektórych przypadkach lekarz poda mniejszą ilość hialuronidazy i po niedługim czasie zaprosi na kontrolę i ewentualne dostrzyknięcie.

Ważne!

Przed podaniem hialuronidazy lekarz wykonuje próbę uczuleniową, a pacjent wypełnia dodatkowo ankietę medyczną, w której znajduje się m.in. pytanie dot. uczulenia na jad pszczeli bądź białko. Musisz wiedzieć, że osoby uczulone na jad owadów m.in. pszczół, os, szerszeni lub na białko, w zależności od rodzaju podawanej hialuronidazy są narażone na wystąpienie reakcji alergicznej po podaniu tej substancji.