Kwas hialuronowy to najczęściej stosowany preparat w zabiegach medycyny estetycznej. Działanie preparatu na bazie kwasu hialuronowego opiera się nie tylko na poprawie kondycji skóry, ale również daje możliwości kształtowania jej struktury w bardzo naturalny sposób.
Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który pełni w skórze głównie funkcje nawilżające, zapobiega utracie wody oraz spowalnia procesy starzenia silnie powiązane z odpowiednim nawodnieniem tej tkanki. Zabiegi z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego mają zastosowanie m.in. przy wypełnianiu zmarszczek, modelowaniu twarzy (wolumetria) czy ust.
Zalety kwasu hialuronowego to nie tylko jego wszechstronne zastosowanie, ale również trwałość utrzymująca się nawet do 12 miesięcy oraz możliwość dostosowywania efektów zabiegu do preferencji pacjenta za pomocą odpowiednio dobranej ilości i techniki podania produktu, co skutkuje naturalnym wyglądem twarzy.
Zabiegi na twarz przynoszą efekt wygładzenia i pozwalają kształtować rysy twarzy, np. kształt żuchwy, kości jarzmowych (policzkowych), nosa, a w przypadku modelowania ust lekarz ma możliwość zlikwidować asymetrię warg czy subtelnie zwiększyć ich objętość.
Kwas hialuronowy w formie nieusieciowanej lub delikatnie usieciowanej może być również podany w formie mezoterapii igłowej w celu poprawy kondycji skóry poprzez nawilżenie i przebudowanie tkanki, co jest pozytywnym „skutkiem ubocznym” również zabiegów wypełniających.
Główne wskazania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego:
- modelowanie oraz wypełnienie ust
- modelowanie żuchwy i brody
- wypełnienie ubytków tkanek, powstałych na skutek urazów
- modelowanie konturów twarzy: korekta owalu i profilu
- modelowanie nosa
- spłycenie głębokich zmarszczek
- modelowanie policzków (uwypuklenie kości jarzmowych (zwanych policzkowymi) lub wypełnienie zapadniętych policzków
- modelowanie biustu
- modelowanie pośladków
- modelowanie ud i łydek
Jak przebiega zabieg?
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj stosowany jest krem z lidokainą, a w przypadku wysokiej nadwrażliwości pacjenta na ból, lekarz stosuje znieczulenie nasiękowe (stomatologiczne). W pierwszym etapie lekarz stosuje znieczulenie i po ok. 20 minutach, po zdezynfekowaniu, przystępuje do zabiegu. Preparat na bazie kwasu hialuronowego podawany jest przy użyciu strzykawki z bardzo cienką igłą, co minimalizuje ból. Zabieg trwa krótko – około 15-20 minut.
Preparat na bazie kwasu hialuronowego ma postać żelu. Jest plastyczny i łatwy do modelowania. Wprowadzony do skóry, wiąże wodę, dzięki czemu powiększa objętość danej tkanki. Daje to natychmiastowy efekt wypełnienia zmarszczki lub powiększenia ust czy policzków. Efekt ten nasila się jeszcze przez kilka dni po zabiegu.
Jak długo działa preparat na bazie kwasu hialuronowego?
Efekty większości zabiegów utrzymują się przez 6 do 18 miesięcy.
W tym czasie preparat stopniowo zostaje wchłonięty do organizmu. Okres utrzymywania się efektów zależy od właściwości skóry (jej wiek i rodzaj), miejsca podania oraz od trybu życia pacjentki. Nikotyna, opalanie (naturalne jak i w solarium), a także drastyczna dieta odchudzająca, czy odwodnienie organizmu – to czynniki, które skracają działanie preparatu.
Należy jednak podkreślić, zwłaszcza w przypadku zabiegów, których celem jest efekt odmłodzenia, że kwas hialuronowy pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry, więc nawet po całkowitym wchłonięciu preparatu pacjentka wygląda młodziej niż przed samym zabiegiem.
Warto podkreślić, że kwas hialuronowy rozkłada się całkowicie w organizmie, w tkance nie pozostają więc żadne produkty uboczne ani zwłóknienia. Jednocześnie efekt jest stabilny. Ponieważ w miejsce kwasu hialuronowego pojawia się inna substancja – woda, tkanka cały czas jest wypełniona. W miarę upływu czasu po zabiegu, w tkance jest coraz mniej kwasu hialuronowego. Brak czynnika wiążącego wodę powoduje jej stopniową utratę i zmniejszenie efektu po zabiegu.