Lipotransfer
Lipotransfer jest to zabieg polegający na przeszczepie tkanki tłuszczowej pozyskanej na drodze atraumatycznej, czyli liposukcji (patrz: liposukcja), z wykorzystaniem jej w celu modelowania sylwetki. Jest to procedura bezpieczna, ponieważ jako materiał jest używany własny tłuszcz. Dzięki zastosowaniu własnej tkanki tłuszczowej dochodzi do eliminacji ryzyka wystąpienia powikłań pod postacią odczynów autoimmunologicznych, odrzucenia przeszczepu, czy innych komplikacji.
Z uwagi małowinwazyjność zabiegu lipotransferu, wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji oraz długiego okresu rekonwalescencji. Daje to ogromną przewagę nad procedurami klasycznej chirurgii plastycznej i stosowaniu wszelkiego rodzaju implantów. Istotny jest fakt, że część tkanki tłuszczowej (do ok. 30%) po wszczepieniu ulega wchłonięciu, ale są sposoby, aby temu zaradzić.
Ryzyko powikłań lipotransferu jest bardzo niskie, zazwyczaj przebiega on bez komplikacji. Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki oraz występowanie miejscowego bólu (zbliżony do zakwasów po siłowni), które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu.
Jak uzyskać tkankę tłuszczową?
Istotą lipotransferu, która za razem gwarantuje jego bezpieczeństwo jest wykorzystanie jako materiału własnej tkanki tłuszczowej. Pozyskuje się ją na drodze zabiegu liposukcji. Lokalizacjami ciała, z których najczęściej jest pobierana tkanka tłuszczowa są między innymi brzuch, boki, plecy, wewnętrzne oraz zewnętrzne okolice ud.
Wskazania do wykonania zabiegu:
Wskazania do wykonania zabiegu lipotransferu można podzielić na trzy zasadnicze grupy.
Pierwszą z nich stanowią wskazania czysto estetyczne ciała. Przy zastosowaniu tej procedury istnieje możliwość przywrócenia jędrności piersiom lub pośladkom, bądź powiększenie ich rozmiaru bez konieczności ingerencji chirurgicznej i wszczepiania implantów, które są ciałami obcymi (a więc wiążą się z dużo większym ryzykiem powikłań).
Druga grupa związana jest z popularnymi zabiegami estetycznymi w obrębie twarzy. Przy procedurze związanej z zastosowaniem specjalnie przygotowanego preparatu autoimmunologicznego mamy możliwość działania na wypłycenie drobnych zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych i marionetek, a także wolumetrii twarzy, czyli modelowania kości jarzmowych (policzkowych) oraz owalu twarzy poprzez wolumetrię linii żuchwy. Taka procedura umożliwia nam uzyskanie efektów na dużo dłuższy okres niż w przypadku stosowania popularnych stymulatorów, czy preparatów na bazie kwasu hialuronowego. Co ciekawe i istotne, stosowanie preparatu na bazie kwasu hialuronowego w okolicy oka, tzw. doliny łez odchodzi się od stosowania kwasu hialuronowego ze względu na różne powikłania m.in. zastój limfatyczny, co w przypadku zastosowania lipotransferu niweluje nam to ryzyko.
Trzecia grupa wskazań do wykonania zabiegu lipotransferu są wszelkiego rodzaju rekonstrukcje np. po różnorodnych okaleczeniach. Mogą to być ubytki tkankowe spowodowane urazami powstałymi w wyniku wypadków, ale także te powstałe po różnorodnych okaleczających zabiegach.